Що таке іпотека?

Іпотека в останні 6-7 років стала дуже популярною і міцно увійшла в наше життя. Банки навперебій пропонують іпотечні кредитні продукти. Уряд створює і розвиває державні програми розвитку іпотеки в країні. Але що ж це таке? Незрозуміле слово, за яким ховаються гроші, люди, банки, зобов’язання, борги, житло …

Якщо лізти в нетрі історії, то іпотекою в стародавній Греції називався дерев’яний кілок або стовп, який вбивався на межі земельної ділянки і позначав, що господар цієї ділянки взяв гроші в борг, а в якості застави залишив цю земельну ділянку. Іпотека і перекладається, як заставу.

Багато води утекло з тих пір. І система застав, і банківська система змінилися, а термін залишився. В даний час іпотекою називається заставу нерухомого майна, що є забезпеченням за кредитними зобов’язаннями. Іншими словами, якщо Ви берете в банку кредит, а в якості забезпечення, закладаєте нерухомість, то це і буде іпотекою, а кредит буде іпотечним.

В даний час більшість населення, включаючи і багатьох професійних учасників ринку нерухомості, вважають іпотекою або іпотечними кредитами, тільки ті які спрямовані на придбання квартир з використанням банківського кредиту. Це не зовсім так.

Ось перелік кредитних продуктів пропонованих банками:

Придбання квартир на вторинному ринку;

Придбання квартир на первинному ринку;

Застава нерухомості на цілі ремонту або благоустрою житла;

Застава нерухомості на цілі придбання іншої нерухомості;

Застава нерухомості та отримання грошей на будь-які цілі;

Придбання індивідуальних житлових будинків;

Придбання земельних ділянок;

Будівництво індивідуальних житлових будинків;

Придбання комерційної нерухомості;

Заставу комерційної нерухомості.

Так ось, все це іпотека. І всі ці кредити відносяться до іпотечних, тому що в якості застави (забезпечення) виступає нерухомість, що купується або вже знаходиться у власності.

Навіщо потрібна іпотека? Які її переваги і недоліки.

Основною перевагою є те, що житлове питання можна вирішити вже зараз і досить оперативно. Уявляєте скільки років необхідно збирати гроші для того, щоб купити житло?

Пропоную один приклад.

Молода пара, будемо вважати, що їм по 24 роки, вирішили створити свою сім’ю. Відповідно постає питання – де жити? З батьками? Не дуже. Хочеться самостійності і незалежності. Та й умови в рідній домівці не завжди дозволяють. Знімати житло? Це жити в чужому домі з постійною оглядкою, а не попросять мене завтра з’їхати, та й значна частина бюджету буде йти в кишеню чужому дядькові.

Так от припустимо, що наша молода пара заробляє 20 000 на місяць. Скільки вони зможуть відкладати, щоб накопичити на житло. Думаю, що не більше ніж 10 000 на місяць. Якщо взяти до уваги, що однокімнатна квартира коштує 700 000, то їм збирати доведеться близько 3 роки. І це при найкращому розкладі. А якщо враховувати постійне зростання цін на житло, то період накопичення може розтягнутися до 15-20 років. І знову не факт, що це вийде. Адже є ще життя. І дітей треба народити, і поставити на ноги, і взутися-одягнутися, і у відпустку з’їздити, і машину хочеться і т.п. А витратити всю молодість на накопичення і повна відмова від всіх благ в гонитві за примарною мрією про власне житло шкода.

Ось іпотека і дає такий шанс. При доході в 20 000, можна розраховувати на кредит, достатній для придбання однокімнатної квартири. Причому ціна буде вже зафіксована, адже вони її вже купили і вже в ній живуть. Звичайно, доведеться щомісяця платити по кредиту. І повертати не тільки основний борг, а й відсотки, але зате вже є своє житло.

А до недоліків можна віднести, те, що платити доведеться щомісяця. Причому незалежно ні від чого. Ви не можете забути, відкласти або перенести платіж. Ви не зможете внести частину платежу. Другий мінус – це переплата по кредиту. Переплата складається з відсотків, які нараховуються за час користування кредитом. Залежно від терміну кредиту і процентної ставки, переплата може досягати 150% від суми взятого кредиту і навіть більше.

Також до мінусів іпотеки можна віднести досить серйозні вимоги банків до позичальників.

Сюди відносяться вимоги до стажу, віку, сімейним станом, працевлаштування, доходам, громадянства, кредитної історії, а також певні вимоги до купується або закладають майну.

Компроміс між умовами та вимогами Вам напевно доведеться шукати самостійно. Зараз десятки банків пропонують різні кредитні програми. Якщо підсумувати всі іпотечні кредитні продукти банків, то список розтягнеться не на одну сотню. Вибирати є з чого.

Звичайно, Ви можете звернутися до професійних учасників ринку, щоб вони Вам підібрали програму. Але в будь-якому випадку вибір за Вами.

Успіхів!