Оциліндрована Колода: Переваги

Зараз будівництво дерев’яних будинків набирає обертів і все частіше при цьому використовується оциліндрована колода. Звичайно, як і раніше ставлять зруби і за класичною технологією ручної рубки і щодо нової для нашої країни технології зведення будівлі з клеєного бруса, знаходить своїх споживачів і каркасно-щитовий будинок.

Оциліндрована колода має ряд переваг перед іншими видами будівельних матеріалів. Однією з головних переваг оциліндрованої колоди є її майже ідеальна циліндрична форма. Відхилення калібру по довжині колоди не перевищує 2-4 мм, звичайно, якщо воно виготовлене згідно зі стандартом. Ця гідність незаперечна. Якщо при рубанні будинку вручну потрібна копітка ручна праця професіоналів, то складання будинку з оциліндрованої колоди не становить особливих складнощів для людини, яка вирішила побудувати будинок своїми руками. При ручній рубці кожну наступну колоду вінця доводиться довго підбирати таким чином, щоб добитися можливо більш щільного прилягання з попереднім. Однаковий калібр оциліндрованої колоди допомагає уникнути цієї проблеми. Такі колоди прилягають один до одного щільніше, завдяки міцному з’єднанню стіна виходить самонесучою, підвищується жорсткість конструкції та її міцність. Відсутність великих зазорів між вінцями робить такий будинок теплішим.

Зруб, поставлений за класичною технологією, не має такого досконалого та закінченого вигляду, як такий з оциліндрованої колоди. Дерево спочатку є конусом, тому необроблена колода має звуження до одного кінця, що робить необхідним чергування комлевої частини стовбура у вінцях, а це знижує естетичність будівлі, втім багато хто саме цю природну незавершеність цінують особливо. Класичний зруб вимагає захисту та оздоблення, саме тому переважна більшість будинків, особливо на заході країни, обшиваються планкою. Внутрішня сторона стін також потребує оздоблення. Будинок, зведений з оциліндрованої колоди, такої обробки не вимагає – добре оброблена поверхня дерева декоративна сама по собі.

Оциліндрована колода отримують шляхом зняття зовнішнього, найбільш пухкого, менш щільного шару деревини, тому залишається лише ядро – найміцніша частина стовбура, а це означає, що будинок з такого матеріалу дасть меншу усадку. Будинок, поставлений з дерева, вимагає близько року або навіть півтора року для опади, яка, залежно від часу валки лісу, може становити 7 – 10% висоти у класичного зрубу, зруб з циліндрованої колоди дає усадку 3 – 5%.

Завдяки малому застосуванню ручної праці при зведенні зрубу, будівництво такого будинку коштує дешевше і відбувається швидше. Правильні форми та відсутність відхилення параметрів колод дозволяють підвищити щільність їх прилягання в кутах, які є «найслабшим» місцем дерев’яного будинку з точки зору теплоізолюючих властивостей, за рахунок омобої точності виготовлення з’єднань. Крім того, при виробництві колоди пази, призначені для входження колоди в колоду, мають правильну геометричну форму, чого практично неможливо досягти при ручній рубці. Це дозволяє мінімізувати роботи з утеплення стін, а теплозберігаючі властивості будинку, побудованого з оциліндрованої колоди, вище, ніж класичного зрубу.

Якщо ж порівнювати звукоізолюючі показники дерев’яних будинків різних типів, то варто відзначити, що найбільш високими відрізняються саме рубані будинки, оциліндрована колода в цьому сенсі не дуже відрізняється від необробленого і перевершує каркасно-щитові конструкції та конструкції з бруса.