Оциліндрована Колода: Як Це Зроблено

Оциліндрована колода в даний час є, напевно, найбільш широко затребуваним матеріалом для будівництва дерев’яних будинків. Технологія виготовлення такого роду колод була запозичена у західних будівельників. Оциліндровка, по суті, означає надання колоди однакового діаметра по всій довжині. І тепер будівництво дерев’яних будинків із цього матеріалу завойовує ринок, оскільки дозволяє економити час та матеріальні кошти за рахунок відсутності деяких трудомістких операцій.
Існують два важливі способи оциліндровки. За першим методом колода обробляється фрезами з чотирьох сторін вздовж волокон, по другому – також фрезою, але впоперек волокна. Деревина, оброблена за першим методом, дозволяє отримати оциліндровану колоду складного профілю, а якість обробки поверхні набагато вища. Крім того, складний профіль дозволяє зробити стіни будинку майже непроникними для вітру, оскільки забезпечується щільніше прилягання колод одна до одної, що складно зробити маючи матеріал простої циліндричної форми. Колись тесля ставили зруби за допомогою виключно сокир, а коли почалося впровадження різноманітних пилок, вони часто відмовлялися ними працювати. Але це було наслідком відсталості мислення, це багатовіковий досвід відкидав такі нововведення. Лезо сокири, ударяючи по дереву, змінює обрубані дерев’яні волокна, ніби закупорюючи пори, тоді як пила волокна розкушує. Цей невеликий історичний екскурс опосередковано допомагає зрозуміти перевагу першого методу і, отже, недоліки другого. При обробці колоди першим методом деревина менше ушкоджується фрезою, тому така оциліндрована колода цінується вище.
Оциліндрована колода проводиться на верстатах двох видів – центрових і протяжних. Обидва види оснащені ріжучими головками, що обертаються. Назва другого виду верстатів говорить сама за себе: колода простягається через головку, яка обертається, але залишається нерухомою щодо верстата. При такій обробці колода набуває циліндричної форми, але зберігає початкову кривизну. Центровий верстат відрізняється від протяжного тим, що колода залишається нерухомою, а головка, обертаючись, рухається вздовж нього. При цьому відбувається вибірка кривизни, і колода набуває практично ідеальної форми. Які ж переваги та недоліки цих двох способів виробництва? Зробимо ще один екскурс у минулі дні. У давнину колоди розпускали на дошки не за допомогою пилок, а з використанням кілочків. Колода надрубалося, в надруб вставлявся кілочок, по якому вдаряли киянкою, потім вставляли наступний … і так далі. Таким чином колода розпускалася вздовж волокон. Нехай вас не дивує цей відступ, далі ви зрозумієте, про що йдеться.
Оциліндрована колода, отримана на верстаті з протяжним механізмом, має менші пошкодження деревини, оскільки ріжуча кромка практично точно проходить вздовж волокон – майже так само, як при розпуску колоди за старою технологією. Але при будівництві будинку залишкова кривизна створює значні труднощі – така колода складніше підігнати впритул до іншого. Колода, оциліндрована на центровому верстаті, пошкоджень отримує більше, тому що різання в деяких його місцях проводиться під кутом до природного напрямку деревних волокон. Але при будівництві будинку з такого дерева стають ясно видно його переваги – воно практично не потребує припасування, що дозволяє поставити більш щільну і міцну стіну будівлі.