Комерційна нерухомість. Чого чекати?

На даний момент спостерігається складна та нестабільна ситуація на ринку комерційної нерухомості. Це викликано тісним взаємозв’язком економічного стану країни з ринком комерційної нерухомості, т.к. комерційна нерухомість – один із основних показників економіки.

Звичайно, зараз зупинено введення нових об’єктів, проте вже існуючі об’єкти комерційної нерухомості, як і раніше, мають попит на ринку об’єктів нерухомості, але платоспроможність учасників ринку знижується і продовжить знижуватися надалі. У зв’язку з цим власники об’єктів нерухомості прагнуть продати комерційну нерухомість якнайшвидше, що знову сприяє падінню цін на нерухомість. Таким чином виникає ланцюгова реакція, що сприяє розвитку кризи. За такого падіння ціна може досягти серйозно низької позначки, що в свою чергу призведе до падіння пропозиції на ринку комерційної нерухомості і, наприклад, орендувати офіс буде досить складно.

Зрозуміло, в умовах кризи можна виділити кілька ключових факторів, які надали, надають і ще впливатимуть на стан ринку нерухомості. У зв’язку із зменшенням доходів населення їх купівельна активність на ринку нерухомості помітно знизилася, а ті, хто має можливість вкладати гроші в цю галузь, не поспішають приймати подібних рішень — занадто висока ймовірність не тільки не заробити, а й втратити вкладене. Банки припинили кредитувати будівельні підприємства. Як наслідок — заморожено багато проектів. Торкнулося це і комерційних будівництв. Іпотека фактично перестала існувати як вид банківської послуги. Адже це теж було суттєве джерело грошових вливань у будівництво нерухомості.

На ситуацію намагається вплинути держава, проте штучне зниження темпів падіння цін порушує закони економіки, що може негативно вплинути на ринок комерційної нерухомості.

Зараз складно робити висновки, до чого призведуть ті чи інші події на ринку, проте можна напевно стверджувати, що сьогоднішні події призведуть до зміни учасників ринку та падіння цін. Але чи це призведе до зниження чи збільшення пропозиції на ринку комерційної нерухомості багато в чому залежить сьогодні від поведінки держави та великого бізнесу.