Яким чином підбирати житло, або хто є хто на ринку нерухомості

Ви вирішили купити нове житло. Що робити? З чого починати? До кого і куди йти? Спробуймо розібратися разом.

Є два основні варіанти, як здійснюється підбір квартири (будинку).

Варіант – 1-й. Житло шукаємо самостійно;

Варіант – 2-й. Звертаємось до ріелторів. Але тут знову два варіанти: 1-й – це агентства нерухомості, а 2-й ріелтори, які практикують приватним чином.

Але про все це по порядку.

Варіант перший – самостійний.

Цей варіант здається найвигіднішим у економічному плані, тобто. ви не платите ріелтору за послуги, зате приймаєте на себе весь тягар клопоту. А туди входить щоденна купівля газет, перегляд та подальший обдзвон оголошення, активний пошук в Інтернет, переговори з продавцями та «бодання» за зниження ціни. Потім належить вносити завдаток (аванс) і контролювати, щоб усі необхідні умови були прописані в цьому договорі. Коли розпочнеться підготовка до угоди, вам необхідно буде тримати руку на пульсі, щоб усі документи, довідки та виписки виходили та передавалися вам вчасно. Тобто. Практично самому належить тимчасово стати ріелтором. Є ймовірність, що ваш роботодавець не оцінить такого ентузіазму в робочий час і ви наживете собі проблеми.

Варіант другий – агентство нерухомості.

Наразі агентства нерухомості знаходяться чи не кожному кутку. Тому вибір ускладнюється кількістю. Адже не секрет, що вибирати із дуже великого списку досить складно. До кого звернутись? У велике відоме агентство з розкрученим ім’ям, де можливо вся робота поставлена на потік, або в маленьке невідоме, в якому клієнтів не дуже багато і вам будуть раді, як найближчій людині, а отже, і підхід буде індивідуальний?

Великими агентствами культивується думка, що вони працюють одні професіонали, і саме тому вони такі великі і відомі. Це правда частково. З особистого досвіду знаю, що велике агентство – це гарантія професіоналізму співробітників. Мені зустрічалися повні кретини, що працюють у величезних ріелторських холдингах та професіонали вищої категорії із глухого агентства, що складається з 3 осіб. Вибираючи агентство на ім’я або за розміром, ви граєте в лотерею – пощастить – не пощастить. Найкраще скористатися рекомендаціями. Поспілкуйтеся зі знайомими, друзями, друзями друзів, колегами, напевно, хтось відносно недавно стикався з ріелторами, і може когось порекомендувати. Поспілкуйтеся зі співробітниками банку, де плануєте брати кредит – хай вони вам підкажуть. Адже саме їм готувати та проводити вашу угоду. І від того, як спрацює ріелтор, залежить, наскільки легко та швидко пройде весь процес купівлі квартири та видачі кредиту. Тому вони насамперед зацікавлені у добрій рекомендації. Просіть, щоб вам порадили не агентство, а конкретну людину.

Варіант третій – приватні ріелтори (маклери).

Ходить дуже багато чуток та історій про приватних (чорних) маклерів, які «кидають» своїх клієнтів. Але в переважній більшості – це лише чутки, причому найчастіше розповсюджувані агентствами нерухомості. Чому? Та тому, що приватник бере зазвичай комісію менше, ніж агенція, і тим самим створює серйозну конкуренцію.

Найчастіше у приватні ріелтори йдуть люди, які досить довго пропрацювали на ринку нерухомості в агентстві та вирішили піти на власні хліби. Багато хто з них професіонали високого рівня. Мінус роботи з такими людьми в тому, що якщо вас «підставить» чи «кине» агентство, ви зможете вирішити питання через суд, т.к. ваші відносини з агентством прописані на папері (договори), а з приватником зазвичай домовляються усно, і довести в суді вашу правоту набагато складніше.

Резюмуємо. Якщо ви відчуваєте сили, у вас є час і бажання, то ви можете почати пошуки самостійно. У крайньому випадку, якщо щось не вийде, то до ріелторів звернеться ніколи не пізно.

Якщо ви розумієте, що без ріелторів не обійтися, то намагайтеся знайти спеціаліста з рекомендацій. Інакше може статися, що основну роботу замість найнятого ріелтора робитимете ви, та ще й за свої гроші. Повірте, я з цим стикався досить часто. При оформленні відносин, не важливо, чи це агентство чи приватник, укладайте договори про надання послуг. Прописуйте всі реквізити сторін, а також весь обсяг робіт, який має виконати ріелтор. Якщо вам відмовляють у укладанні такого договору, посилаючись на затверджену типову форму, в якій все дуже розмито, каламутно і незрозуміло, краще відмовитися від такого агентства. Після виконання робіт складайте акт про виконані роботи та давайте свою характеристику якості. Постарайтеся у договорі оплату відстрочити на останній момент, а також прописати, що у разі незадовільного виконання робіт, якась сума має бути вам повернена.