Як правильно купувати будинок
Дача та котедж: особливості придбання
При виборі будинку необхідно враховувати ту обставину, що в залежності від призначення, заміські будинки діляться на дачі і власне об’єкти індивідуального будівництва. Їхні правові режими дещо різні, і, отже, різними будуть плани дій у процесі їх придбання. Свої особливості виникають також при покупці будинку в котеджному селищі, яке централізовано забудовує девелоперська компанія.
Дачна земельна ділянка знаходиться у власності дачного кооперативу або іншої колективної організації. Відповідно, придбання дачної ділянки зводиться до переоформлення права на землю, і для укладання угоди необхідно документально підтверджене рішення або голови організації, або колективу про вихід колишнього власника з організації та прийняття до своїх членів нового.
На сьогоднішній день в Україні найбільш оптимальними є правові умови купівлі готового особняка у новому котеджному селищі у юридичної особи. Перелік необхідних документів та порядок дій у цьому випадку ті ж, що й при покупці будь-якого іншого приватного будинку, але значно зменшується ризик зіткнутися з шахрайством під час оформлення правочину. Однак якщо котедж на ділянці, що купується, ще не побудований, то можливі десятки варіантів оформлення відносин між покупцем і продавцем. Це і укладання договорів підряду та купівлі-продажу землі, і угода про спільну діяльність, і заснування житлово-будівельного кооперативу, і інвестування, і навіть створення разом із забудовником однієї юридичної особи з подальшою її ліквідацією та поділом майна у вигляді збудованих котеджів.
У всіх цих випадках покупцю необхідно усвідомлювати те, що купуючи незакінчене будівництво (ділянка з фактично відсутнім котеджем), він купує не будинок, а тільки право на нього. Чи буде він побудований, залежить передусім від сумлінності продавця і від того, наскільки грамотно будуть оформлені документи, що регламентують його обов’язки та відповідальність.
Перелік обов’язкових документів, які мають бути у продавця:
1) Паспорт, ідентифікаційний код.
2) Довідка про відсутність обтяження на об’єкт нерухомості.
3) Довідка із районного відділу земельної ділянки із зазначенням нотаріальної ціни землі.
4) Довідка-характеристика з БТІ.
5) Правовстановлюючі документи. Ними можуть бути:
• свідоцтво про право приватної власності додому (частина будинку, квартиру);
• нотаріально засвідчений договір купівлі-продажу, довічного утримання, дарування, міни;
• свідоцтво про право на спадщину;
• рішення суду, що набуло чинності;
• свідоцтво про право власності, яке видається відповідним органом (наприклад, при приватизації); •договір про поділ майна;
• договір купівлі-продажу, зареєстрований на біржі;
• свідоцтво про придбання житлового будинку (частини будинку, квартири) з громадських торгів;
• свідоцтво про право власності на частину у спільному майні подружжя тощо;
• документ, що підтверджує правовий режим земельної ділянки, на якій розміщено нерухомість (державний акт, рішення місцевої ради).