Аналітика Ринку Нерухомості Харкова

Інформація щодо можливості перегріву ринку нерухомості в Україні з’явилася досить давно. Сьогодні на українському ринку нерухомості спостерігається уповільнення ділової активності. Розглянемо ситуацію на ринку нерухомості Харкова.

Зростання цін на нерухомість у червні сповільнилося, у багатьох районах (особливо віддалених від центральної частини міста) ціни повернулися на рівень квітня цього року, з огляду на те, що курс долара значно знизився. Більшість фахівців пов’язує таку тенденцію з подолання порога фінансових можливостей населення і посиленням політики банків щодо іпотечних кредитів. Надалі прогнозують зниження цін на нерухомість загалом на 10-20% від існуючого рівня. Зниження цін на нерухомість обумовлюється факторами співвідношенням попиту та пропозиції на різні типи нерухомості на ринку нерухомості Харкова.

Міська структура ринку нерухомості.

Квартири в Харкові. Масова забудова Харкова проводилася в 50-60-ті, 70-80-ті та 90-ті роки. У 50-60-ті роки в основному в навколоцентральних районах будували “сталінки”, з’явилися спальні райони та “хрущовки”, у 70-80-х роках з’явилися панельні будинки – “чешки” та “польки” та квартири покращеного планування у шістнадцятиповерхівках. Наступна хвиля панельних будинків наприкінці 80-х на початку 90-х була лише “покращенками”. На даний момент вторинна нерухомість складає більшу частину пропозицій на ринку. Проте високі ціни на квартири в Харкові формують попит на інші сегменти ринку – новобудови, будинки та ділянки. У перспективі ціни на вторинну нерухомість можуть знизитись, особливо на будинки економ-класу.

Новобудови Харкова . Останніми роками збільшилася активність ринку новобудови Харкова. За показником введеного в експлуатацію житла у 2007 році Харків міцно посів друге місце серед українських міст-мільйонників, обійшовши традиційних лідерів минулих років Одесу та Дніпропетровськ. Насамперед це новобудови економ-класу (44%), об’єкти бізнес-класу склали 34%, еліт-класу – 23%. Зараз у Харкові на різних стадіях будівництва перебуває 81 об’єкт. Новобудови є привабливою альтернативою вторинній нерухомості для представників середнього класу, і тому можна прогнозувати перевищення попиту над пропозицією, отже, утримання цін на колишньому рівні або навіть підвищення цін.

Будинки та ділянки Харкова за результатами 2007 року були найбільш ліквідним вкладенням коштів. Історично склалося так, що Харків забудовувався хаотично, не маючи чіткого плану забудови міста. Саме тому у місті в престижних та близьких до центру районах нерідко можна зустріти старі будинки, приватний сектор та навіть дачні кооперативи. Найдорожчі ділянки у місті в центральних та прилеглих до центру районах, які традиційно найпрестижніші у місті, виділяються розвиненою інфраструктурою, комунікаціями, під’їзними шляхами та близькістю до історичного та ділового центру міста. Однак найбільш перспективними є все ж таки ділянки в ближньому передмісті, де зростання вартості перевищило 116% за рік, повторюючи ситуацію на київському ринку землі. На сьогоднішній день земельні ділянки, що особливо знаходяться в районі з розвиненою інфраструктурою, залишаються на тих же цінових позиціях, і коригують свою ціну відповідно до зміни курсу долара та інфляції.

На вартість приватного будинку також впливають як район розташування, наявність розвиненої інфраструктури. Домовласництво в Харкові представлене в основному об’єктами точкової забудови, але кілька компаній вже заявили про будівництво котеджних селищ. Зараз у стадії будівництва знаходиться один такий комплекс, і на сьогоднішній день усі котеджі в ньому вже розкуплені. У перспективі попит та високі ціни на котеджі зберігатимуться, переважно через брак достатнього обсягу реалізованих пропозицій. Експерти прогнозують зниження цін лише на будинки економ-класу.

Висновок.

Таким чином, зниження цін на нерухомість у Харкові пов’язане з обмеженням фінансових кредитних ресурсів. Але пропозиція всіх видів нерухомості залишається затребуваною і тому можна прогнозувати стабілізацію ринку нерухомості та повернення обсягу продажів після ринкового коригування цін. Експерти агентства нерухомості Харкова прогнозують зниження попиту, а слідом і цін на житло економ-класу, де можливість кредитування є важливим фактором для покупки нерухомості.