Декоративна штукатурка

Будинок – це об’єкт для творчої фантазії господаря. Від того, як виглядає інтер’єр залежить настрій, а часто і здоров’я. Дуже важливо, щоб усі складові оточення гармонійно підібрані один до одного.

Основна частина жилого простору формується внутрішньою поверхнею стін. Сьогодні ми переживаємо революцію в їхньому оформленні – період новаторства та творчих експериментів. Завжди в моді індивідуальність, яка дає уявлення про ваш смак. Найкраще це виявляється у ручній роботі. Декоративні штукатурки вже давно прийшли на зміну звичайним шпалерам, зараз в моду входить професійний декор стін за допомогою художньої штукатурки та розпису.

Декоративна штукатурка – це:
– поєднання рельєфного покриття та колоритного колірного рішення, підібраного для інтер’єру;
– високоякісні матеріали, що підходять і для сухих, і для вологих приміщень;
– стійкість покриття, екологічна чистота, практичність, довговічність;
– можливість покриття будь-якої поверхні: бетон, цемент, цегла, гіпсокартон, дерево, метал тощо;
– прекрасне маскування вад базової поверхні: мікротріщин, здуття, старої фарби, дефектів стін;
– легкість догляду – багато видів декоративних штукатурок можна мити просто водою або з додаванням мила, прального порошку, миючого засобу;
– яскраве забарвлення на довгий час;
– мікропориста поверхня, яка дозволяє стіні “дихати”;
– Хороша стійкість до механічних впливів.

За допомогою штукатурок можна створити текстури, що імітують натуральний камінь, старий пергамент, шкіру, м’яту тканину.

Штукатурка стін вирішує найнезвичайніші завдання: візуально збільшує простір, створює додаткові обсяги в приміщенні або, навпаки, сформувати інтер’єри комфортними та затишними, а також змінити багато планувальних недоліків приміщення. Ще недавно декоративна штукатурка стін сприймалася як рідкісне та незвичайне явище. Але дизайнери настільки швидко оцінили всі переваги цього явища, що сьогодні це один з матеріалів, що використовуються найбільшою популярністю, що застосовуються в якості оздоблювального не тільки для стін, але оздоблення фасадів і внутрішніх приміщень. Особливо поводиться штукатурка стін у внутрішніх приміщеннях і на фасадах будівель. Тут за допомогою цього матеріалу можна створювати цілі композиції. Зараз особливої популярності користується рельєфна декоративна штукатурка стін.

Декоративні панно можуть бути нанесені як на всю стіну, так і на її окремі ділянки. Вони також можуть бути мобільними – нанесеними на планшети у рамах, ширми, перегородки.

Колірну гаму рельєфу можна змінювати так часто, як це потрібно, при цьому кардинально. Це створить нові почуття, настрій.

Існує декоративна штукатурка кількох видів:
• кольорова – на вапняно-піщаному розчині з додаванням пігментів, що фарбують;
• кам’яна – на цементному розчині з кам’яною крихтою певної гірської породи;
• терразитова – із спеціально приготовлених терразитових сумішей (кварцового піску, кам’яної крихти, слюди, вапна-пушонки та цементу);
• сграфіто – на двох і більше кольорових розчинах різного кольору, що дають можливість створювати рельєфний барвистий малюнок.
Кольорова вапняно-піщана штукатурка більш економічна. До її складу входять вапняне тісто, портландцемент марки 400 (білий або сірий), кварцовий пісок або висівки гірських порід і пігменти. За допомогою різних методів нанесення накривального шару (набризком, створенням набірних і комбінованих фактур) та його обробки (у пластичному або напівзатверділому стані) отримують різноманітну фактурну обробку поверхні.

Кам’яна штукатурка найбільш трудомістка та складна. Як заповнювач у розчині використовується кам’яна крихта певної гірської породи. Затверділа поверхня кам’яної штукатурки обробляють ударними інструментами (троянкою, бучардою або зубилами). Після такої обробки поверхня нагадує природний камінь (мармур, граніт). Замість обробки ударними інструментами застосовують і інший спосіб – після затвердіння кам’яну штукатурку протруюють 5-10% розчином соляної кислоти, а потім промивають водою. У цьому випадку поверхневий (цементний) шар затверділої штукатурки руйнується кислотою і утворюється виразний рельєфний малюнок з кам’яної крихти.

Терразитова штукатурка готується на розчинах вапна-пушонки, цементу, слюди. Як заповнювачі використовуються кварцовий пісок і кам’яна крихта різної крупності. У напівзатверділому стані терразитову штукатурку обробляють цвяховими щітками, циклюванням зубчастих циклів, піскоструминним апаратом. Після такої обробки поверхня виглядає як туф чи піщаник.

Штукатурка сграфіто – особливий вид штукатурки для декоративно-художнього оздоблення будівель. Спочатку наносять кольоровий підготовчий шар, потім 2-3 кольорові накривувальні шари, після чого по неокрепшему розчину (не пізніше 5-6 ч. після його нанесення) подряпують (частково зрізають) верхній шар (шари) спеціальними інструментами (скобками, лопатками, долотами) . Таким чином, оголюються шари штукатурки, що нижчележать, і створюється рельєфний барвистий орнамент або малюнок.

До декоративної штукатурки також можна віднести венеціанську штукатурку. При нанесенні венеціанської штукатурки виходить покриття, що складається з дуже маленьких частинок гіпсу, мармуру, вапна, натуральних неорганічних добавок і води. Після використання венеціанської декоративної штукатурки протягом кількох днів відбувається процес карбонізації (штукатурка поглинає вуглекислий газ), що має наслідком утворення дуже міцної плівки на поверхні стіни. Вважається, що венеціанська декоративна штукатурка абсолютно безпечна для людини, тому ця штукатурка може бути використана в спальнях, дитячих садках, лікарнях.