Торгова Нерухомість у місті Суми

Ринок комерційної нерухомості Сум, зокрема – торгової, продовжує перебувати у стадії зростання, хоча, протягом уже кількох років спостерігається дефіцит торгових площ, вартість оренди та купівлі торгової нерухомості продовжує зростати. Більшість торгових площ це реконструйовані старі об’єкти. Бізнесмени переробляють під торгівлю більш-менш відповідні приміщення. Для цього в основному використовуються перші поверхи житлових будинків та різних установ. Більшість старих радянських універсамів відреставровано та перепрофільовано до супермаркетів. При виборі приміщення під магазин підприємець відштовхується від спеціалізації його торгової точки, але ширина фасаду та наявність не менше двох фасадних вітринних вікон є необхідними умовами. Найбільш популярними є приміщення з площами близько 60-250 кв. м. Для магазинів одягу, косметики або ювелірних прикрас, краще приміщення ближче до центру міста – на вулицях Кооперативна, Червона Площа, Соборна, Воскресенська, Театральна Площа. Зокрема, для приміщень під магазини одягу характерні такі параметри 3-4 вітринних вікна, широкий видовий простір, можливість розміщення вивіски, паркування на кілька автомобілів. Приміщення, в яких планується розміщення супермаркету, магазину будматеріалів, побутової електроніки, критичним параметром стає наявність під’їзних шляхів та транспортних розв’язок, а також паркування, здатне вмістити велику кількість автомобілів, що може безпосередньо вплинути на кількість відвідувачів. На ціні об’єкта в основному позначається його місцезнаходження, інфраструктура, планування та стан ремонту і, знову ж таки, можливість паркування. Великі торгові центри вигідно розміщувати в “спальних районах”, хоча деякі підприємці вважають, що за грамотної рекламної компанії, розміщення не відіграє ключову роль. За інформацією, яку надало Агентство комерційної нерухомості Terra Суми, у центрі міста Суми один квадратний метр торгових площ коштує в середньому від 1500 тис. у. е. до 3 тис. у. е. Хоча на центральних вулицях ціна може доходити і до 5-7 тис. у. е. У “спальних” районах також присутні вулиці насичені торговими площами. Наприклад, це Курський проспект, Хіммістечко, 9-12 мікрорайони. Вартість цих районах варіюються в середньому від 1 до 2,5 тис. грн.
Не менш активно бізнесмени Сум беруть нерухомість в оренду. В останні роки у місті спостерігається не просто зростання обсягів будівництва, але розпочато будівництво сучасних та якісних торгових та офісних об’єктів. У Сумах, так само, як і в інших містах, цілі вулиці, фасадні приміщення яких зайняті магазинами: будматеріали, побутова техніка та ін. стереотип. Заходячи на ринок нові оператори, відкривають не одну торгову точку, а цілу мережу. В основному мережеві оператори спочатку орендують приміщення, поки не зміцнять позиції на регіональному ринку. А потім купують торгову нерухомість у власність. У новозбудованих торгових центрах продаж торгових площ, як правило, не можливий, можлива лише оренда. У Сумах торгові центри розташовані на вулицях Кооперативна (“Київ”, “Старі різниці”), Петропавлівська (ЦУМ), на фінальній стадії знаходиться будівництво ТРЦ “Лавіна” на проспекті Лушпи, та розроблено проект ТРЦ “Мануфактура” на вул. Харківська. А ось для розміщення гіпермаркетів потрібні значно більші земельні ділянки, тому гігантські магазини розташовані на околицях міста, наприклад, гіпермаркет будівельних матеріалів “Рона” на Тополянській. Наповненість Сумських торгових центрів наближається до критичної позначки – так у ще не зданому в експлуатацію ТРЦ “Лавіна” вже не розглядають звернення потенційних орендарів усі місця вже зайняті.
Зведення сучасних ТЦ та ТРЦ, поки не внесло коректив – вільних торгових площ у місті практично немає і потреба у торгових приміщеннях нашого міста буде задоволена не раніше, ніж через п’ять років.