Великий прибуток від маленької нерухомості

Чи можна, не володіючи великим капіталом і використовуючи можливості, доступні зараз багатьом, отримати цілком пристойний дохід на ринку нерухомості? Ось випадок з ріелтерської практики. Клієнтам одного ріелтера здалася привабливою ситуація, що склалася на ринку недорогого житла в Красноярську в кінці 2005, початку 2006 року. Ціни на квартири в спальних районах міста (Черемушки, Енергетики) майже не виросли за попередні роки півтора-два.
У той же час в Москві зростання цін на житлову нерухомість в новобудовах тільки за четвертий квартал 2005 року склав близько 11%. Посилене просування на державному рівні іпотечних програм і зростаюча конкуренція на ринку іпотечного кредитування між банками прямо вказували на майбутнє зростання попиту на недороге житло в Красноярську, а отже і майбутнє підвищення цін. Клієнти не володіли засобами на придбання житла, а використовувати зручний, хоча і досить ризиковий момент дуже хотілося.
Поміркувавши і перебравши можливі варіанти, вирішили спробувати взяти кредит в банку. Звернулися в один з банків і зуміли отримати кредит на придбання нерухомості на досить прийнятних за теперішніх часів умовах. Сукупний дохід сім’ї клієнта був не дуже великий, близько 20 000 рублів на місяць, тому сума кредиту так само виявилася невелика – 410000 рублів, терміном на 10 років, з щомісячними виплатами в розмірі 7500 рублів і ставкою 12% річних. Спочатку розраховували придбати малобюджетне житло – гостинку в районі Черемушки або Енергетиків, ціна квадратного метра на подібне житло в той час (початок 2006 року) становила близько 27000-28000 руб. за квадрат, незважаючи на, як правило, жахливий стан самого житла. У порівнянні з цінами на квадратний метр в однокімнатній квартирі в тому ж районі (20000-22000) різниця суттєва, але якщо виходити із загальної вартості вже готового житла це, мабуть, був найдоступніший варіант за ціною.
Після остаточного вирішення всіх формальних питань була придбана гостинка в Черемушках площею 14 кв. метрів за 390 000 рублів. Так як сума виплат по кредиту була досить велика для сім’ї, чий дохід становив 20000 руб. спочатку, при плануванні покупки передбачалося в подальшому здавати в найм придбану квартиру, що й було зроблено. Попередні господарі гостинки так само здавали житло, квартиранти, звичайно ж, не хотіли переїжджати і уклали договір найму житлового приміщення з новими господарями.
В результаті, при щомісячних виплатах банку в 7500 руб., Що включають погашення основної суми кредиту і виплату відсотків, частина, в розмірі 3800 руб., «Заробляла» сама квартира. Незабаром після здійснення операції почали змінюватися і ціни на ринку нерухомості. Протягом 2006 року та на початку 2007 вартість житла істотно виросла. Ця гостинка коштує тепер близько 700 000 руб., Тобто один квадратний метр даного житла обійдеться покупцеві в 50000 руб., що, якщо вже говорити чесно, не відповідає якості житла, а найбільше така ціна квадратного метра підходить до житла бізнес класу.
Можливо, клієнтам пора задуматися про продаж. До речі в Болгарії, в 30-40 кілометрах від Варни, стільки коштує двоповерховий будинок з ділянкою, а в Латинській Америці на ці гроші можна придбати пару-трійку сотень метрів симпатичного пляжу. Прибуток з урахуванням комісійних ріелтери, сплати прибуткового податку з сум отриманих за оренду за договором найму і оплати комунальних послуг склала б на сьогоднішній день 280000 крб. або близько 70% річних.
Прогнозувати щось на ринку нерухомості стосовно даної ситуації складно: з одного боку будівельний бум, все більша кількість житла вводиться в експлуатацію, а якість наявної в цих клієнтів – інвесторів житла погане. З іншого – більш дешевих пропозицій майже немає, а все збільшується кількість пропозицій іпотечних кредитів повинно забезпечити високий попит на житло подібного плану. Можливе введення податку на майно з ринкової вартості майна робить ситуацію ще більш невизначеною.