Українські Експерти з Нерухомості – Хто Вони?

Українські Експерти з Нерухомості – Хто Вони?

Українські Інтернет-портали про нерухомість заробляють великі дивіденди на публікаціях прогнозів експертів з нерухомості всіх мастей та квітів. Прогнози, часто абсолютно протилежні та неаргументовані, не дають спокою потенційним покупцям «американської мрії українською».

Хто в Україні робить прогнози щодо розвитку ринку нерухомості?

Від Країни Рад до кризи у 2008 році.

За радянських часів монополістом із забезпечення населення житлом була держава. Ринку нерухомості не існувало, як не існувало і професій, представники яких займалися управлінням нерухомістю. У ВНЗ готували і досі готують прекрасних інженерів-будівельників, але не готують професійних експертів, які мали б інструментарій для прогнозування розвитку ринку нерухомості в нестабільних ринкових умовах.

На початку 90 років ринок нерухомості почав активно розвиватися та залучати до себе представників усіх без винятку професій, але насамперед людей, які не змогли реалізувати себе за основною спеціальністю. У 2000 роках будівельний бум спровокував лавиноподібне збільшення числа ріелторів, брокерів з нерухомості, які поступово ставали вузькоспеціалізованими. Багато ріелторів «в бою» набували професійних навичок, навчилися розуміти психологічні особливості клієнта та використовувати їх для успішнішої роботи. Частина представників цієї професії просто пливла за течією, не виявляючи особливих талантів і не докладаючи особливих зусиль. Адже течія супроводжувала їх, і вони не відчували жодних проблем. Ринок і так ріс, ціни на нерухомість збільшувалися не щодня, а щогодини.

Таким чином, ні перші, ні другі не займалися справжнім та чесним прогнозуванням розвитку ринку нерухомості через відсутність досвіду та попиту на подібне прогнозування.

Люди розуміли, що ціни на нерухомість були сильно завищені, як і очікування від цього ринку. На Інтернет-форумах активно обговорювалося питання коли подешевшає українська нерухомість. Але ніхто із сьогоднішніх експертів не зміг спрогнозувати розвиток ситуації на ринку, навіть коли банки перестали видавати іпотечні кредити.

І лише коли прийшла криза, брокерам довелося стати ще й аналітиками в галузі нерухомості. Немає сумнівів, що професійні ріелтори мають великий досвід у продажах та супроводі угод купівлі-продажу. Але чи можуть ці люди правильно прогнозувати розвиток ринку нерухомості в Україні – дуже складного ринку у непередбачуваній країні? Звичайно, можуть, якщо для прогнозування необхідно взяти до уваги два-три фактори.

Для складання точних прогнозів необхідно враховувати складний комплекс економічних, політичних, психологічних чинників. Професійні аналітики, незалежно від галузі, не беруть на себе відповідальності стверджувати, що на певному ринку складатиметься певна ситуація. Натомість, справжні аналітики воліють говорити про ймовірні сценарії розвитку ситуації. При цьому можливий кожен зі сценаріїв, але лише за певних обставин.

Однозначність більшості прогнозів та їх відірваність від економічної ситуації в країні підкріплює припущення, висловлене іноформаційним порталом de-portal.com, що «експерти» з нерухомості будь-що, намагаються переконати народ, що цінове дно вже пройдено, і що саме час купувати нерухомість.

Тому питання, наскільки чесними можуть бути прогнози експертів, зацікавлених у зростанні цін на нерухомість, залишається відкритим.